Akvāriju lietotāji – iesācēji kādreiz pieļauj ļoti daudz kļūdu. Viena no galvenajām kļūdām, ir iegādāties gandrīz katru zivi, kura ir iepatikusies. Rezultāts nav diez ko iepriecinošs: sākas akvārija pārapdzīvotība, daudzi tā iedzīvotāji pēc savas būtības nav spējīgi sadzīvot ar esošajiem kaimiņiem – visu laiku kaujas, stiprākie apēd vājākos. Dažādām akvārija zivīm ir vajadzīgi dažādi izdzīvošanas apstākļi. Ja tādas zivis ievieto vienādos apstākļos, daudzas no tā var saslimt un iet bojā. Tāpēc, pirms zivju iegādāšanās, vajag apgūt dažus noteikumus.

Noteikumi, kurus jāievēro izvēloties zivis akvārijam.

Ja jums nav daudz laika akvārija kopšanai, tad jāizvēlas tādas zivis, kuras neprasa īpašu uzmanību. Vienas no visizturīgākajām un mazāk prasīgajām ir zelta zivtiņas. Tās lieliski jūtās ūdenī bez apsildīšanas, tām pilnīgi pietiek ar vidēji siltas istabas temperatūru. Ir bijuši gadījumi, kad zelta zivtiņas ir dzīvojušas āra baseinos, kuros ūdens virspuse bija pārklājusies ar ledus kārtiņu. Tās veselas un mundras ir sagaidījušas pavasari. Ūdens cietība, pH līmenis tām nav svarīgs. Vienīgais noteikums – nodrošiniet savām zelta zivtiņām lielu akvāriju, daudz platības un vienreiz nedēļā mainiet 1/4 daļu ūdens tilpuma.

Pie tikpat neizvēlīgām zivīm attiecas zivju suga Viviparidae. Tās parasti ir maza izmēra ar spilgtu nokrāsu. Šai zivju grupai pieder daudz zivju veidu: sākot ar krāsainām un mazām grupām, līdz lielām zobenzivīm, kuru garums sasniedz 10 cm. Viviparidae sugas zivtiņas labāk jūtas, ja akvārija ūdens temperatūra atrodas 20 – 28 Celsija grādu robežās. Tās bez grūtībām māk sadzīvot ar citām zivīm, ātri vairojas. Bet tām ir viens mīnuss. Tās bez sirdsapziņas pārmetumiem apēd gan savus, gan svešus mazuļus. Ja akvārijā ir daudz zaļumu, tad daļa mazuļu noteikti izdzīvos, jo aļģes sniedz lielisku patvērumu. Ideālajā variantā vajadzētu tikko dzimušos mazuļus ievietot atsevišķā akvārijā, tad, vecākiem nebūs iespējas apēst tos vakariņās.

Ja ir iespēja, iegādājieties dažus mazus samus. Tie ir akvārija ‘’sanitāri’. Sami visu laiku savāks citu zivju neapēsto pārtiku. Sami nevar lepoties ar spilgtu nokrāsu, akvārijā tie ir gandrīz neredzami, it īpaši, ja atrodas akvārija apakšā. Toties to vidū ir sastopami retu formu pārstāvji. Pievērsiet uzmanību, piemēram, samam – tarakatumam. Tas atšķiras ar garajām ūsām un ķermeņa lokanību. Vēl ir sami – piesūcekņi. Parasti, tie kaut kur piesūcas un ilgu laiku nekustīgi karājas. Vēl ir tādi sami, kuri ēd mikroskopiskas aļģes, līdz ar to tie attīra akvārija akmeņus un dekoratīvos elementus.

Ja plānojat iegādāties lielāku akvāriju, tad var pirkt lielākas zivis – cihlīdas, bocijas, gurami u.c. Izvēloties zivis, obligāti jāņem vērā akvārija izmēri. Ja jums būs lielas zivis un mazs akvārijs, tad zivis tajā noteikti jutīsies ļoti slikti.

Varat savā izvēlē apstāties pie eksotiskām, agresīvām zivīm. Viena no šīs sugas pazīstamākajām pārstāvēm ir piranja. Jūs vienmēr varēsiet pārsteigt ciemiņus ar šo brīnumzivi. Bet esiet gatavi tām neērtībām, kuras radīsies kopjot akvāriju ar šīm zivīm. Akvārija tīrīšanas brīdī šī zivs ir spējīga zibenīgi ieķerties jūsu rokā. Jāņem vērā arī tas, ka citu sugu zivju dzīvošana akvārijā vairs nebūs iespējama, jo piranjas savā ceļā iznīcinās visu. Tās apēd pat savas cilts mazākos un slimākos eksemplārus.

Kad esat izvēlējušies, kādas zivis pirksiet, tad ieskatieties katrā izvēlētāja zivī. Tās ķermenim jābūt bez bojājumiem, puves, liekām gļotādām. Zivij jāuzvedas savai sugai atbilstoši. Ja zivs veic asas kustības, berzējas pret grunti, peld sāniski, tad tādu zivi labāk nepērciet.