Zivju ēdienus cilvēki lieto savā uzturā jau gadsimtiem un pat gadu tūkstošiem ilgi un zivis noteikti, ka bija viens no pirmajiem ēdieniem, ko cilvēki sāka lietot uzreiz aiz gaļas, jo lielās zivis ir iespējams dīķī vai upē noķert ar neko vairāk kā vienkārši uzasinātu koku vai pat rokām. Bet mūsdienās, lai gan zinis tikušas lietotas jau neskaitāmus gadus zivju cenas tikai kāpj un zivju ēdienus paliek aizvien grūtāk un grūtāk iegādāties.

Tas viss notiek tāpēc, ka zivju populācija visā pasaulē samazinās lielās nozvejas rezultātā un tāpēc, jo mazāks ir piedāvājums, jo dārgākas ir cenas pie nemainīga pieprasījuma. Zivju nozveja vienmēr ir bijis ļoti sāpīgs temats, jo jebkurā brīdī, kad tiek pieminēta kvotas vai arī tas, ka būtu jāierobežo nozveja, un jāļauj zivju populācijai atkopties tad zvejnieki uzreiz ceļ pretenzijas, ka viņi visi palikšot bez darba. Bet sliktākais jau ir tas, ja mēs turpināsim šādā garā izzvejot mūsu okeānus tad agri vai vēlu lielākajai daļai zvejnieku tāpat vairs nebūs darba, jo vienkārši nebūs pietiekoši daudz zivju, lai būtu ekonomiski tās zvejot.

Protams, mūsdienās moderni ir zivis audzēt mākslīgi paņemot atro kreditu un uzceļot zivjaudzētavu vai izrokot dīķus, kur tad audzēt pašas gardākās un dārgākās zivis un tādā veidā cerot iegūt peļņu. Bet šīs peļņa diezin vai būs tik liela, kā jūs iedomājaties, jo konkurence šajā tirgū ir visai liela un, piemēram, tepat mūsu kaimiņi Lietuvieši saražo pat līdz 3000 tonnām zivju, kur pretī Latvieši vien 500 tonnu zivju, kas nozīmē tikai to, ka ja kāds vēlas sākt savu zivjaudzētavu tad viņam būs jākonkurē ar stipriem konkurentiem un agresīvi jāizplešas, lai iegūtu lielāku tirgus daļu un tikai tad būs iespējams gūt pietiekami nopietnu peļņu, lai tas atmaksātos.

Zivis vienmēr ir bijušas un būs viens no mūsu pamatēdieniem, bet mums ir vajadzīgs sākt vairāk domāt par to, kā mēs šo ēdienu ražosim, lai nodrošinātu aizvien pieaugošo pieprasījumu, jo šādos tempos, kādi tie ir šodien okeānos ātri vien pazudīs dažādas šķirnes, kā jau tas ir noticis un tad vienīgā iespēja būs zivis audzēt tikai nebrīvē. Bet arī nebrīvē ir iespējams izaudzēt pietiekami daudz produkciju lai apmierinātu pieprasījumu, vienīgi ir vajadzīgi uzņēmīgi cilvēki un lielas investīcijas, lai nodrošinātu šo audzētavu uzcelšanu un pēc tam arī šo zivju pārstrādi.